Bardziej skomplikowane rozwiązania będą sterowały ekonomiczną dystrybucją energii grzewczej, co zmniejszy koszty jej zużycia. Podstawowe włączniki, przełączniki, czy panele dotykowe, dostosowane są do sterowania manualnego, ale bardziej nowoczesne moduły można obsługiwać zdalnie, dzięki pilotom lub sprzętom współpracującym z routerem Wi-Fi.
Sensory, czyli czujniki
Istotnym elementem instalacji smart home są czujniki. Reagują one na ruch, natężenie światła, dźwięk, zmianę temperatury, wiatr, podwyższoną wilgotność czy deszcz. Instalacją steruje się wykorzystując urządzenia mobilne, np. tablet lub smartfon, na którym zainstalujemy odpowiednią aplikację. W domu inteligentnym możemy korzystać z rozbudowanego systemu pochodzącego od konkretnego producenta lub z produktów kilku firm, pracujących w tym samym standardzie.
Najprostsze sterowniki oświetlenia znajdziemy w gotowych świetlówkach, które przypominają tradycyjne żarówki. Łączą się one bezprzewodowo z centralą, za pomocą której jednym ruchem włączymy, wyłączymy, zmienimy natężenie, a nawet kolor oświetlenia w wielu lampach naraz. Bardziej skomplikowane moduły będą reagować na klaśnięcie rąk czy polecenia wydawane głosem. W domu inteligentnym sterować można też pracą latarni na posesji – np. wyłączać wybrane, zostawiać iluminację w części ogrodu czy intensywniej oświetlać elewację podczas naszej nieobecności. W podobny sposób systemy smart są w stanie kontrolować pracę wielu urządzeń, choćby samobieżnej kosiarki ogrodowej czy robota odkurzającego.
Smart home na straży bezpieczeństwa
Inteligentny dom to nie tylko komfort samoczynnego włączania się ekspresu do kawy o poranku, świateł po zmierzchu w ogrodzie, czy na ganku, gdy na niego wchodzimy. Instalacje typu smart zbierać mogą dużo więcej informacji, które pomagają zadbać o nasze bezpieczeństwo w domu i na posesji. Czujki dymu, gazu, rejestrujące wyciek wody, otwarcie okna, drzwi czy bramy garażowej, poinformują nas, gdy tylko w budynku wydarzy się coś niepokojącego. Z tego względu często wybieraną centralą domowej inteligencji jest właśnie ta alarmowa. Sensory systemu sygnalizacji włamania i napadu, połączone z panelem sterującym, to dziś tylko podstawowa ich funkcjonalność. W ofercie znajdziemy bowiem rozbudowane bazy alarmowe, jednocześnie sterujące automatyką budynku. Pozwolą na kontrolowanie wielu elementów odpowiadających za bezpieczeństwo i jednocześnie komfort użytkowy w domu jednorodzinnym. Ich wszechstronność idzie w parze z oszczędnością, gdyż te same czujniki mogą pełnić kilka funkcji, np. sensory ruchu reagujące na wkroczenie intruza na posesję sterują oświetleniem ogrodowym, a otwarcia okna choćby żaluzjami.
Nowoczesność i ekologia