Lifting domu dzięki nowym oknom i drzwiom

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Nowoczesne okna i drzwi będą stały na straży bezpieczeństwa naszego domu, ale także zapobiegną ucieczce ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Wybierając odpowiednią stolarkę zwróćmy uwagę nie tylko na jej estetykę i funkcjonalność, ale przede wszystkim energooszczędność.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1613″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Nowoczesna stolarka otworowa zapobiega nadmiernemu wychładzaniu się wnętrz, dzięki czemu wpływa na ograniczenie kosztów ogrzewania. Daje też komfort użytkowy dzięki wielofunkcyjnym okuciom. Na wymianie starych okien i drzwi zyska również nasz dom – efektowne profile ozdobią wnętrze oraz poprawią wygląd elewacji budynku. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Okna, drzwi i brama garażowa stanowią ważne elementy domu, zarówno gdy myślimy o bezpieczeństwie, termoizolacji budynku, jak również zaletach użytkowych i estetycznych. Stare, nieszczelne, wypaczone, nie spełniają swoich niezbędnych funkcji. Myśląc o ich wymianie weźmy pod uwagę kilka aspektów, aby nowe produkty w pełni realizowały nasze oczekiwania. Niezależnie od tego, czy do architektury domu i wystroju wnętrz pasuje stolarka drewniana, czy preferujemy ramy z PCW lub aluminium, wybierajmy produkty energooszczędne, które są niezbędne przy termomodernizacji budynku. Ponieważ od 2021 roku zostaną zaostrzone wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła U dla stolarki otworowej, warto już teraz zainwestować w okna i drzwi wyższej klasy. Przy ich wymianie na nowoczesne i energooszczędne możemy dziś uzyskać wsparcie finansowe dzięki programowi „Czyste Powietrze” lub ulgę termomodernizacyjną.

Energooszczędne okna

Nowoczesne, szczelne, energooszczędne okna, zmniejszają straty ciepła w budynku, dzięki czemu spada jego zapotrzebowanie na ogrzewanie. Zyska na tym nasz domowy budżet i środowisko. Okna nowej generacji pozwolą też zadbać o prawidłową wentylację wnętrz. Mogą bowiem być wyposażone w nawiewniki, które zapewnią odpowiedni napływ świeżego powietrza z zewnątrz, niwelując przy tym problem skraplającej się na szybie od strony pomieszczeń wody. Dostępem powietrza steruje się w nich manualnie lub automatycznie. Warto wybrać nawiewniki z filtrami powietrza, dzięki czemu ograniczymy napływ do wnętrza zanieczyszczeń czy alergenów.
Energooszczędne okna będą miały pakiet minimum trzyszybowy (ewentualnie z dodatkową powłoką niskoemisyjną), z komorami wypełnionymi gazem (argonem lub kryptonem), ciepłe ramki dystansowe i wielokomorowe ramy (np. sześcio-, siedmio- lub ośmiokomorowe). Wspomniane komory mogą być dodatkowo ocieplone, czyli wypełnione spienionym polistyrenem.
Dzięki nowoczesnej technologii produkcyjnej, bogata oferta stolarki otworowej zaspokoi gusta każdego inwestora. Choćby popularne okna z PCW występują dziś w wielu barwach, a nawet imitują droższe produkty z drewna lub aluminium. Istnieje możliwość zamówienia ram o innym kolorze na zewnątrz i od środka, dzięki czemu dostosujemy je do indywidualnych potrzeb estetycznych. Do wyboru mamy też różne okucia, które pozwolą otwierać okna w sposób optymalny (rozwieralny, uchylny, przesuwny). Dzięki systemowi antywłamaniowemu będą też zapewniały niezbędne bezpieczeństwo.
Ze względów termoizolacyjnych wymiana na produkty energooszczędne powinna dotyczyć zarówno okien fasadowych, dachowych, balkonowych, jak i nieotwieralnych. Muszą one spełniać wymogi określone w warunkach technicznych – od 2021 roku okna fasadowe powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,9 W/(m2K), a dachowe 1,1 W/(m2K). Oznaczany jest on na produkcie symbolem Uw i wskazuje na izolacyjność termiczną całego okna [nie tylko jego ramy (Uf), czy samego pakietu szybowego (Ug)].

Ciepłe i bezpieczne drzwi zewnętrzne

Wejście do naszego domu to wizytówka, ale i element stojący na straży bezpieczeństwa. Dlatego drzwi zewnętrzne powinny być estetyczne, pasować do elewacji i okien oraz mieć funkcjonalność dostosowaną do potrzeb. Niezależnie czy wybieramy jedno- czy dwuskrzydłowe, z przeszkleniami czy bez, kasetonowe czy gładkie, drewniane, metalowe czy z tworzywa sztucznego, zwróćmy uwagę, że jest to miejsce dużej ucieczki ciepła. Aby więc drzwi były energooszczędne, muszą gwarantować odpowiednią izolacyjność termiczną. Odpowiadają za nią niewidoczne gołym okiem warstwy ocieplenia. Kupując energooszczędne drzwi zewnętrzne, zgodnie z obowiązującymi od roku 2021 normami, należy wybrać produkt, którego współczynnik przenikania ciepła U nie będzie większy niż 1,3 W/(m2K).

Nowoczesna brama garażowa[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1614″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Planując wymianę bramy garażowej zwróćmy uwagę, że powinna ona się komponować z drzwiami wejściowymi, dlatego warto zachować ją w tej samej stylistyce. Jeśli dotąd korzystaliśmy z manualnie otwieranej, możemy pomyśleć o nowej automatycznej, np. uchylnej czy segmentowej, co znacznie wpłynie na komfort użytkowy. Ponieważ światło bramy stanowi spory otwór, ucieczka ciepła z garażu bywa znacząca. Z tego względu należy szczególną uwagę zwrócić na energooszczędność nowej stolarki. Dobrze ocieplona brama garażowa będzie barierą dla chłodu. Jest to istotne nie tylko wówczas, gdy pomieszczenie jest ogrzewane. Nieogrzewany garaż usytuowany w bryle domu stanowi bufor termiczny dla wnętrz mieszkalnych. Wybierając energooszczędną bramę zwróćmy uwagę, że musi ona charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła U wynoszącym maksymalnie 1,3 W/(m2K). Jedynie, gdy garaż jest wolnostojący i nieogrzewany, nie musimy martwić się o izolacyjność termiczną jego bramy.

Pamiętajmy, że nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa będzie spełniała swą funkcję termoizolacyjną tylko wówczas, jeśli zostanie profesjonalnie osadzona w przegrodach zewnętrznych, zgodnie z zasadami ciepłego montażu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top
Przewiń do góry