Budynki energooszczędne charakteryzują się mniejszym zużyciem energii oraz zminimalizowanymi stratami ciepła, w porównaniu do domów wznoszonych w technologii tradycyjnej pozbawionych ocieplenia przegród budowlanych, nowoczesnej stolarki okiennej czy drzwiowej ,a także wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Właściciele takich nieruchomości mają szansę na ograniczenie kosztów ich utrzymania. Jeśli więc planujemy gruntowny remont domu, warto rozważyć termomodernizację, która będzie miała na celu zwiększenie jego energooszczędności.
Bryła budynku
Zwróćmy uwagę, że wznoszone obecnie budynki energooszczędne charakteryzują się zwartą i prostą konstrukcją. Dlatego nawet jeśli nasz dom jest wiekowy i wydaje się być przestarzały, może okazać się, że jego bryła ma kształt zbliżony do nowopowstających obiektów mieszkalnych. Będąc zatem właścicielem starego typu budynku o kształcie prostopadłościanu przykrytego dwuspadowym dachem, wystarczy go jedynie docieplić, aby dobrze izolował przed stratami ciepła i spełniał założenia domu energooszczędnego.
Ocieplenie i izolacja przeciwwilgociowa
Wiele starych domów nie miało wykonanej odpowiedniej izolacji fundamentów, ponieważ nie stosowano wówczas rozwiązań bitumicznych, a stropu piwnic nie ocieplano. Zawilgocone ściany mogą być przyczyną podciągania wody wyżej i degradacji murów. Myśląc zatem o termomodernizacji trzeba zacząć od podstaw, czyli od wykonania odpowiedniego drenażu wokół domu, osuszenia fundamentów i ścian zewnętrznych przylegających do gruntu, zastosowania izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i ścian oraz ocieplenia stropu nad nieogrzewaną piwnicą.