Remont poddasza i piwnicy
Nieocieplone poddasze i źle zaizolowana piwnica to dwa problemy, które powinniśmy rozwiązać, jeśli chcemy, by nasz dom był energooszczędny. Na czym polega tego typu termomodernizacja?
Strych i piwnica to miejsca, z których chętnie dziś korzystamy, ze względu na potrzebę większej powierzchni mieszkalnej, gospodarczej lub magazynowania przedmiotów nie pierwszej potrzeby. W starych budynkach, w trakcie prac ociepleniowych, kondygnacje te nie były brane pod uwagę. Z tego względu wiele poddaszy i piwnic jest przyczyną nadmiernego wychładzania wnętrz. Ciepło ucieka przez niezaizolowane stropy, a w budynku często panuje wilgoć ze względu na brak odpowiedniej izolacji.
Termomodernizacja poddasza
Prace ociepleniowe na poddaszu muszą mieć na celu nie tylko zaizolowanie dachu przed ucieczką ciepła, ale także przed nadmiernym przegrzewaniem się wnętrz usytuowanych pod połaciami. W upalne dni na ostatniej kondygnacji bywa bardzo gorąco, dlatego też nowoczesna termoizolacja pełni obie funkcje. W czasie remontu konieczne jest wykonanie wstępnego krycia pod samym pokryciem zewnętrznym. Najczęściej umieszcza się tu membranę wysokoparoprzepuszczalną. Pełni ona funkcję uszczelniającą. Nie przepuści wody opadowej, która może dostać się pod pokrycie dachowe. Dzięki temu chroni przed wilgocią konstrukcję dachu i warstwę ocieplenia. Z drugiej strony jest ona przepuszczalna w przeciwną stronę, co sprawia, że z pomieszczeń na poddaszu wydostaje się na zewnątrz para wodna. Tym samym nie osiada ona na warstwie izolacji i więźbie. Membrana jest wytrzymała, odporna na rozciąganie, rozrywanie i temperatury od -37 do +120°C. Jej zewnętrzna warstwa odbija promieniowanie UV.

Zasadniczą warstwą termoizolacji jest materiał ociepleniowy. Najczęściej wybieranym jest wełna mineralna. Ma ona bardzo dobrą izolacyjność cieplną i dużą zdolność przepuszczania pary wodnej. Ponadto jest niepalna i w przypadku zaprószenia ognia chroni drewnianą więźbę dachową. Dodatkowo wełna z włókna szklanego ma właściwości tłumienia hałasu.
Pod warstwą ocieplenia umieszcza się trzecią warstwę, którą stanowi paroizolacja. Jest to folia regulująca przepływ pary wodnej. Pozwala na cyrkulację powietrza na poddaszu, czyli wydostanie się na zewnątrz gromadzących się w pomieszczeniach oparów. Najczęściej wybierana folia ma postać arkuszy wykonanych z polietylenu. Nie można pomijać tej ostatniej warstwy, ponieważ przy dużej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu, może dojść do niebezpiecznego dla poddasza skraplania pary wodnej.
Ocieplając strych należy również wykonać termoizolację z wełny mineralnej ścianek kolankowych i szczytowych. Miejscem wymagającym termoizolacji jest też strop. Najbardziej nowoczesnym materiałem służącym do ocieplenia podłogi na strychu będzie ekofiber ‒ włókna celulozowe w postaci granulek, które w łatwy sposób wysypuje się na strop. Wnikają one szczelnie w każdą szczelinę i zapobiegają powstawaniu mostków termicznych.
Pamiętajmy, że w domu energooszczędnym niezbędna jest też wymiana starych okien na ciepłe i szczelne, również na poddaszu.
Termomodernizacja piwnicy
Kondygnacja podziemna z racji swego usytuowania jest poddawana działaniu zimna i wilgoci. Stanowi jednak potrzebną powierzchnię w domu, wykorzystywaną choćby na cele gospodarcze.

Izolacja termiczna i przeciwwilgociowa będzie tu konieczna nie tylko biorąc pod uwagę funkcje pełnione przez piwnicę, ale także ze względu na wyższe kondygnacje. Ściany i strop parteru stykające się z nieogrzewaną jej przestrzenią, będą powodowały wychładzanie się ogrzewanych pomieszczeń. Może to stanowić przyczynę około 20% wszystkich strat ciepła w całym domu. Z kolei wilgoć podciągana przez fundamenty i przegrody zewnętrzne powoduje nasiąkanie wyższych części ścian budynku i ich degradację. Dlatego konieczne jest wykonanie wokół domu odpowiedniego drenażu oraz zaizolowanie piwnicy: poziome (przez wprowadzenie materiału izolacyjnego, np.: papy zgrzewalnej, folii hydroizolacyjnej, płyt z laminatu epoksydowego lub polietylenu, w szczelinę muru powstałą po przecięciu go w poziomie) i pionowe (wykonane np. z nowoczesnych mat z bentonitu sodowego).
Po dokonanej ekspertyzie technicznej i pod nadzorem konstruktora należy odkopać (etapami, na małych fragmentach) kondygnację podziemną, a następnie od zewnątrz układać warstwę izolacji przeciwwilgociowej oraz ociepleniowej (np. z hydrofobizowanego styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego XPS). Od zewnątrz warstwę ociepleniową osłania się folią kubełkową.
Innym sposobem jest mniej skuteczna termoizolacja wykonywana od środka pomieszczeń piwnicy. Powinno się z tej techniki korzystać jedynie w ostateczności, gdy odsłonięcie fundamentów jest niemożliwe do wykonania.
Podczas ocieplania piwnicy nie można zapomnieć też o zaizolowaniu i ociepleniu jej posadzki oraz stropu płytami styropianowymi o odpowiednim współczynniku przewodzenia ciepła, oznaczanym symbolem λ (lambda). Im jest on niższy, tym materiał lepiej będzie chronił przed stratami ciepła. Jeśli piwnica nie będzie ogrzewana, ocieplenie powinno mieć minimum 10 cm grubości. Strop najlepiej jest zaizolować termicznie od strony kondygnacji podziemnej.
Należy pamiętać, iż w Programie Czyste Powietrze, w przypadku realizacji zadań związanych z ociepleniem przegród budowlanych przedsięwzięcie powinno zostać zrealizowane zgodnie z przepisami prawa budowlanego które mówi, iż w przypadku robót budowlanych polegających na dociepleniu budynku, obejmujących ponad 25% powierzchni przegród zewnętrznych tego budynku, należy spełnić wymagania minimalne dotyczące energooszczędności i ochrony cieplnej przewidziane w przepisach techniczno-budowlanych dla przebudowy budynku.
Obowiązujące Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wymaga, aby przegrody spełniły wartości współczynników przenikania ciepła obowiązujące od 01.01.2017 r., niemniej jednak zaleca się, aby po ociepleniu przegrody spełniały wymagania techniczne dotyczące współczynników przenikania ciepła, które zaczną obowiązywać od 31.12.2020 r.
Na prace termomodernizacyjne poddasza i piwnicy możemy obecnie ubiegać się o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” lub ulgę termomodernizacyjną.