NFOŚiGW finansuje edukacyjny projekt dotyczący programu „Czyste Powietrze” w województwach podkarpackim i lubelskim
Szkolenia i doradztwo dotyczące zasad programu „Czyste Powietrze”, laboratorium mobilne „Bus OZE”, publikacje prasowe i ankietowe badanie rynku – to elementy kampanii edukacyjnej, których efektem ma być min. 500 złożonych wniosków o dofinansowanie wymiany kopciuchów i/lub termomodernizacji domów w ramach programu. Działania na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego – finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – realizuje Stowarzyszenie Czysta Energia Odnawialna.
Ponad 1,2 mln zł będzie kosztowało przedsięwzięcie pn. „Edukacja ekologiczna – Jeden krok do czystego powietrza w województwach podkarpackim i lubelskim”, które rozpoczęło się 1 lipca 2023 r. i potrwa do 30 czerwca 2024 r.
Celem zaplanowanych działań jest edukacja mieszkańców z terenów województw podkarpackiego i lubelskiego w zakresie zwiększenia świadomości społeczności lokalnych na temat przeciwdziałania zmianom klimatu, wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa ekologicznego i energetycznego, zasad racjonalnego gospodarowania energią, co docelowo przyczyni się do zwiększonego zainteresowania składaniem wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. W wyniku realizacji zadeklarowanych zadań, złożonych ma być min. 500 wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”.
Szkolenia, doradztwo, laboratorium mobilne
W ramach kampanii planowane jest przeprowadzenie ponad 400 szkoleń, połączonych z doradztwem w obszarze wiedzy o programie „Czyste Powietrze”, a także kilkunastu eventów, podczas których odbędą się warsztaty w laboratorium mobilnym „Bus OZE”.
Program szkoleń obejmie taką tematykę, jak np.: przyczyny i skutki niskiej emisji, jakość powietrza w danym regionie/województwie, wsparcie finansowe realizacji przedsięwzięć, podstawowe informacje o programie „Czyste Powietrze”. Szkoleniom będą towarzyszyć doradztwo i praktyczne warsztaty z wypełniania wniosku o dofinansowanie. Poza przeszkoleniem potencjalnych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, przewidziano także szkolenia stacjonarne dla proboszczów i wikariuszy pod kątem udzielania pomocy w wypełnianiu wniosków o dotacje.
Z kolei eventy, których najważniejszym elementem będzie „Bus OZE”, pozwolą zainteresowanym poznać zagrożenia i przyczyny niskiej emisji oraz sposoby jej ograniczania i likwidacji. Laboratorium mobilne wyposażone jest w urządzenia grzewcze i produkujące energię elektryczną z OZE, umieszczoną na samochodzie, do którego można wejść i zapoznać się z poszczególnymi urządzeniami, w tym m.in. z działaniem pompy ciepła.
Publikacje prasowe i ankietowe badanie rynku
Dodatkowymi aktywnościami, w ramach tego edukacyjnego projektu, będą publikacje prasowe m.in. na temat tego, dlaczego gminy chcą przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu swoich mieszkańców. Artykuły ukażą się w lokalnych gazetach regionalnych, gminnych i kościelnych w nakładzie łącznym 28,5 tys. egz. Ponadto beneficjent NFOŚiGW zadeklarował realizację badania rynku w formie ankiety w kościołach, na plebaniach i w gminach. Celem tego działania jest uzyskanie opinii mieszkańców woj. podkarpackiego i lubelskiego na temat programu „Czyste Powietrze”, w tym o powodach korzystania z programu, trudnościach, najważniejszych elementach czy zmianach w programie.
Działania projektu pn. „Edukacja ekologiczna – Jeden krok do czystego powietrza w województwach podkarpackim i lubelskim” finansowane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z budżetu programu pn. „Różnorodność biologiczna, edukacja i monitoring środowiska Edukacja ekologiczna”. Aktualne informacje związane z realizacją przedsięwzięcia znajdują się na stronie internetowej beneficjenta: www.sceo.info.pl.