Krok 1 – Poznaj zasady programu

Strona internetowa czystepowietrze.gov.pl to podstawowe źródło informacji o programie, to tutaj znajdziesz wszystkie dokumenty programowe, wskazówki i pomocne narzędzia przy wnioskowaniu o dotacje.

Miejsca, w których uzyskasz pomoc

Ogólnopolska infolinia

Jeśli masz pytania dotyczące programu, to czekamy na Ciebie od poniedziałku do piątku w godz. 800-1600 pod numerem tel. 22 340 40 80.

Czat

Jeśli masz pytania dotyczące programu, to czekamy na Ciebie od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00 na czacie, który dostępny jest na stronie czystepowietrze.gov.pl po kliknięciu w prawym dolnym rogu w ikonę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się na jakim etapie jest Twój wniosek, dzwoń lub pisz bezpośrednio do Twojego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw).

Możesz też do nas napisać maila na adres: czystepowietrze@nfosigw.gov.pl.

Punkt konsultacyjno‐informacyjny w gminie

Kompleksowa pomoc w złożeniu wniosku o dofinansowanie oraz rozliczeniu przedsięwzięcia. Lista gmin (ponad 2 tys. w całej Polsce) dostępna jest tutaj: Lista gmin.

Okienko bankowe

Lista banków, które dołączają do programu, dostępna jest tutaj: Lista banków.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Jeżeli masz więcej pytań, być może już na nie odpowiedzieliśmy. Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi znajdziesz tutaj: Pytania i odpowiedzi.

Dokumenty

Wszystkie szczegółowe informacje na temat zasad i wnioskowania o dotacje na wymianę kopciucha i termomodernizację domu znajdują się w dokumentach dostępnych na stronie czystepowietrze.gov.pl. Są to przede wszystkim (Dokumenty programowe):

  • program priorytetowy,
  • regulamin,
  • instrukcja wypełniania wniosku.

Czytając program priorytetowy, w szczególności zwróć uwagę na:

Terminy i sposób składania wniosków ust. 5 kiedy i jak złożyć wniosek, aby otrzymać dofinansowanie
Koszty kwalifikowane, w tym okres kwalifikowalności kosztów ust. 6 jakie koszty są dofinansowane w programie (odesłanie do szczegółów – załączniki 2/2a/2b) plus informacje o datach ponoszenia tych kosztów
Warunki dochodowe ust. 8 do której części dofinansowania się kwalifikujesz
Rodzaj i zakres przedsięwzięcia oraz warunki dofinansowania ust. 9 jakiego rodzaju przedsięwzięcie można zrealizować, wysokość i warunki dofinansowania
Kryteria warunkujące udzielenie dotacji ust. 10 jakie kryteria trzeba spełnić aby uzyskać dofinansowanie
Postanowienia dodatkowe ust. 11 dodatkowe zapisy wpływające na uzyskanie i rozliczenie dotacji

Zapoznaj się też z załącznikami do programu:

Załącznik 1 informacje o możliwości łączenia programu z ulgą termomodernizacyjną
Załączniki 2/2a/2b (każdy dotyczy innej części poziomu dofinansowania: podstawowego, podwyższonego i najwyższego) to katalog kosztów kwalifikowanych, czyli informacja na jakie elementy przedsięwzięcia dostaniesz dofinansowanie stąd dowiesz się też, jakie parametry muszą być spełnione przez materiały lub urządzenia, żeby zostały uznane za koszt kwalifikowany to też informacja o intensywności dofinansowania od kwoty netto ponoszonego kosztu