Audyt energetyczny
Zasady w programie obowiązujące od 22.04.2024 r.
Tak. Dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” do audytu energetycznego pokrywa do 100 proc. Kosztów kwalifikowanych, do kwoty 1,2 tys. zł. Przeprowadzenie audytu energetycznego to kluczowa kwestia, by uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie. Osoby decydujące się na wymianę starego kopciucha na nowe źródło ciepła (np. pompę ciepła), powinny zadbać o to, by dom był odpowiednio docieplony. Zainstalowanie pompy ciepła w budynku, który jest słabo docieplony, może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło.
Często pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem dla budynku tylko po wykonaniu termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.). Przed instalacją nowego źródła ciepła warto więc przeprowadzić audyt energetyczny budynku, który określi realne zapotrzebowanie na ciepło oraz możliwości i nakłady finansowe pozwalające na obniżenie tego zapotrzebowania.
Tak, pojawiły się nowe wartości w audycie energetycznym:
- mocy i powierzchni kolektorów słonecznych – jeżeli ich instalacja jest przewidziana do realizacji w audycie energetycznym,
- EK – wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową przed termomodernizacją i po niej,
- EP – wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną przed termomodernizacją i po niej.
Ponadto beneficjent – rozliczający koszty kompleksowej termomodernizacji lub wykonania samego audytu energetycznego – ma obowiązek przepisania do wniosku o płatność ww. wartości.