Co wchodzi, a co nie wchodzi w zakres modernizacji instalacji c.o./c.w.u.? Jaka jest różnica między źródłem ciepła, a instalacją c.o./c.w.u.?
W programie „Czyste Powietrze” kategoria z załącznika 2/2a/2b – instalacja centralnego ogrzewania oraz instalacja ciepłej wody użytkowej zawiera niżej wypisane uszczegółowienia.
Zakup/montaż materiałów instalacyjnych i urządzeń wchodzących w skład instalacji centralnego ogrzewania (w tym kolektorów słonecznych będących elementem hybrydowego systemu ogrzewania z nowym źródłem ciepła), wykonanie równoważenia hydraulicznego instalacji grzewczej.
Zakup/montaż materiałów instalacyjnych i urządzeń wchodzących w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej (w tym kolektorów słonecznych i pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej). Kategorie z załącznika 2/2a/2b dotyczące źródeł ciepła uszczegóławiają, że w ramach zakupu danego źródła ciepła do kosztów kwalifikowanych może być zaliczany zbiornik akumulacyjny/buforowy oraz zbiornik c.w.u.
Zbiornik akumulacyjny/buforowy oraz zbiornik c.w.u. jest kwalifikowany do dofinansowania w ramach kategorii źródło ciepła, szczególnie w przypadku przedsięwzięć, w ramach których nie jest wykonywana modernizacja instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacja ciepłej wody użytkowej. Zapisy z programu nie ograniczają możliwości kwalifikowania zbiornika akumulacyjnego/buforowego oraz zbiornika c.w.u. w kategorii „instalacja centralnego ogrzewania oraz instalacja ciepłej wody użytkowej”.
W ramach zakupu/montażu materiałów instalacyjnych i urządzeń wchodzących w skład instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej kwalifikowane do dofinansowania mogą być następujące elementy:
- w przypadku instalacji grzewczej bez zbiornika akumulacyjnego/buforowego – instalacja od sprzęgła hydraulicznego/grupy pompowej/zestawu mieszającego włącznie, do odbiorników, odbiorniki (grzejniki, ogrzewanie podłogowe z wylewką), powrót (w tym, jeśli dotyczy, kolektory słoneczne będące elementem hybrydowego systemu ogrzewania z nowym źródłem ciepła),
- w przypadku instalacji grzewczej ze zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym – instalacja od wyjścia ze zbiornika ciepła do odbiorników, odbiorniki (grzejniki, ogrzewanie podłogowe z wylewką), powrót do zbiornika (w tym, jeśli dotyczy, kolektory słoneczne będące elementem hybrydowego systemu ogrzewania z nowym źródłem ciepła),
- instalacja c.w.u. – zbiornik c.w.u. oraz instalacja od wyjścia z zasobnika c.w.u. do punktów poboru, powrót do zasobnika c.w.u., obieg cyrkulacyjny, instalacja kolektorów słonecznych i pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej),
- równoważenie hydrauliczne – sprzęgło hydrauliczne oraz zawory równoważące,
- regulacja temperatury – głowice i zawory termostatyczne, elektroniczne regulatory pokojowe.