Co oznacza nowy zapis występujący w nowym załączniku (obowiązującym od 3.01.2023 r.) nr 2b do programu „Czyste Powietrze” (koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania dla części 3) programu dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania, występujący w tabeli 2.2), gdzie mowa o tym, że niskotemperaturowe pompy ciepła nie są kwalifikowane do dofinansowania. Czy dofinansowaniu podlegają teraz jedynie wysokotemperaturowe pompy ciepła? W jaki sposób dokonywana jest taka klasyfikacja, jeśli nie definiuje jej producent? Czy w związku z tym pojawi się jakaś lista dotowanych urządzeń?

W programie „Czyste Powietrze” dotowane są pompy (powietrze/woda lub gruntowe pompy ciepła) o odpowiedniej klasie energetycznej (zgodnie z wymaganiami technicznymi wskazanymi w załączniku 2/2a/2b do programu „Czyste Powietrze”) wyznaczanej w temperaturze zasilania 55°C. W programie nie dotuje się pomp niskotemperaturowych (powietrze/woda lub gruntowych pomp ciepła), czyli takich urządzeń, które są niedostosowane technicznie do efektywnej pracy dla temperatur 55°C lub wyższych. Pompy niskotemperaturowe mają na etykiecie energetycznej wyznaczoną klasę energetyczną wyłącznie dla temperatury zasilania 35°C.

Przykłady dopuszczalnych do dofinansowania pomp ciepła znajdują się na liście zielonych urządzeń i materiałów (Lista ZUM), znajdującej się pod adresem: https://lista-zum.ios.edu.pl/. Jest to lista poglądowa, co oznacza, że nie ma obowiązku zainstalowania urządzeń z tej listy, ale wybierając urządzenie z listy ZUM, beneficjent ma pewność, że jest ono dotowane w ramach programu „Czyste Powietrze”.