Ocieplenie dachów/poddaszy
Optymalny sposób ocieplania zawsze jest podany po analizie w audycie energetycznym. Jest kilka sposobów ocieplenia dachów/poddaszy w zależności od sposobu użytkowania, np.:
- Ocieplenie poddasza wełną mineralną Przy wyborze wełny mineralnej do ocieplenia poddasza ważne jest, aby zastosować odpowiednią grubość izolacji, która zapewni wystarczające zabezpieczenie termiczne. Ocieplenie zawsze należy wykonać z dużą starannością, aby uniknąć powstawania mostków termicznych. Dobrze ułożona warstwa izolacji będzie chronić przed utratą ciepła z pomieszczenia, co pozytywnie wpłynie na koszty ogrzewania.
- Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową (PUR lub PU) Pianka poliuretanowa jest materiałem termoutwardzalnym, który jest wtryskiwany w formę lub nanoszony na powierzchnię w postaci piany, a następnie utwardzany. Pianka poliuretanowa ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, jest wodoodporna i odporna na pleśń, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej warstwy folii lub paroizolacji. Warto zaznaczyć, że przy zastosowaniu pianki PUR, ocieplenie poddasza powinna wykonać profesjonalna, wyspecjalizowana firma. Przed naniesieniem pianki należy powierzchnię dobrze oczyścić z kurzu i innych zabrudzeń. Koszt ocieplenia poddasza pianką poliuretanową jest zwykle wyższy niż w przypadku innych materiałów izolacyjnych.
- Styropian, czyli polistyren ekspandowany (EPS) To kolejny popularny materiał wykorzystywany do ocieplenia dachu. Jest to lekki, łatwy w montażu i stosunkowo tani materiał, który charakteryzuje się dobrą ochroną termiczną. Ocieplenie dachu i ścian poddasza tym produktem wymaga zastosowania odpowiedniej grubości warstwy izolacji termicznej. Podczas montażu styropianu na poddaszu należy zwrócić uwagę na to, aby warstwa była dobrze zamontowana i nie pozostawiała mostków termicznych, które mogą powodować utratę ciepła. W porównaniu do innych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna czy pianka poliuretanowa, styropian ma nieco gorsze właściwości ochronne i nie radzi sobie tak dobrze z zatrzymywaniem dźwięków. W porównaniu z wełną mineralną charakteryzuje się niską odpornością na ogień. Ma również niską paropszczepuszczalność.
- Ocieplenie poddasza celulozą Ten materiał z recyklingu jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem ze względu na swoją ekologiczność i skuteczność. Celuloza to materiał wykonany z makulatury, gazet, kartonów i innych odpadów papierowych. Zwykle jest sprzedawana w postaci granulatu lub płatków, które są wdmuchiwane do przestrzeni między belkami poddasza, co tworzy warstwę izolacyjną. Ocieplenie pomieszczenia tym materiałem posiada wiele zalet, które uwzględniają brak emisji szkodliwych substancji chemicznych oraz świetną ochronę przed wydostawaniem się ciepła. Ponadto celuloza, podobnie jak wełna, czy pianka, doskonale tłumi dźwięki, co będzie ważnym aspektem w przypadku aranżacji użytkowych pomieszczeń na poddaszu.
- Metoda nakrokwiowa To jeden ze sposobów ocieplania poddaszy, który polega na montażu materiału izolacyjnego na powierzchnię krokwi dachu. Używa się tutaj płyt izolacyjnych, które układa się na krokwiach albo na deskowaniu dachu. Najprościej mówiąc: jest to izolacja dachu od zewnętrznej strony.
- Metoda międzykrokwiowa To sposób ocieplania poddasza, polegający na aplikowaniu izolacji termicznej w przestrzeni między krokwiami dachowymi. W tej technice materiał izolacyjny jest układany wzdłuż powierzchni między krokwią, a następnie zabezpieczany folią paroizolacyjną. W przypadku tego sposobu ocieplania wnętrza poddasza warto wykorzystać wełnę mineralną, piankę poliuretanową czy celulozę. Grubość izolacji zależy od rodzaju materiału izolacyjnego, ale zwykle wynosi od 25 do 30 cm. Najskuteczniejsza metoda to umieszczenie materiału termoizolacyjnego między krokwiami i pod nimi. Zapewnia to eliminację mostków termicznych.
- Ocieplenie stropu nad ostatnią kondygnacją – płyty styropianowe/wełna mineralna To najszybsza i skuteczna metoda przy założeniu nieużytkowania poddasza.
Oprac. dr Tomasz Fiszer – prelegent Akademii Czystego Powietrza (webinar „Termomodernizacja i wymiana źródła ciepła od A do Z” odbył się 6.06.2024 r.), źródła: materiały własne, www.archon.pl, www.sig.pl, www.fovotech.pl, www.caparol.pl, www.uprawnienia-budowlane.pl, www.budujemydom.pl.