Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Klimatu i Środowiska Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Ważny komunikat: Czas na remont programu „Czyste Powietrze”. W trosce o naszych beneficjentów

Stara izolacja

Wtedy, kiedy stan izolacji starej jest w złym stanie technicznym lub warstwa ta nie jest wystarczająco nośna, aby dołożyć kolejną warstwę ocieplenia. Zaleca się również usunięcie starej izolacji, gdy proces ocieplania nie został skończony i materiał izolacyjny był narażony na działanie czynników atmosferycznych. W przypadku usuwania starego ocieplenia, zaczynamy termoizolację od gołych murów.

Można również ułożyć nowe ocieplenie na starym. Odbywa się to niemal w identyczny sposób jak podczas mocowania systemu na nowym budynku. Dodatkową warstwę termoizolacji przykleja się do starego tynku i kołkuje. Kołki są tu niezbędne. W tym przypadku konieczna będzie też wymiana parapetów zewnętrznych na szersze i wymiana obróbek blacharskich dachu – jeśli jest to dach płaski lub nie ma szerokiego okapu.

Należy potwierdzić w audycie, że dane działanie było konieczne – np. demontaż istniejącej izolacji ze względu na zawilgocenie czy zjedzenie przez myszy starej wełny ocieplenia dachu. Przydadzą się w tej sytuacji zdjęcia, potwierdzenie audytora opisującego stan początkowy.


Oprac. dr Tomasz Fiszer – prelegent Akademii Czystego Powietrza (webinar „Termomodernizacja i wymiana źródła ciepła od A do Z” odbył się 6.06.2024 r.), źródła: materiały własne, www.archon.pl, www.sig.pl, www.fovotech.pl, www.caparol.pl, www.uprawnienia-budowlane.pl, www.budujemydom.pl.