Beneficjenci

Tak, do dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” kwalifikują się wszystkie osoby fizyczne będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów programu.

Każdy współwłaściciel budynku jednorodzinnego może złożyć wniosek o dofinansowanie (oczywiście jeśli spełni pozostałe warunku programu), ale konieczne jest, aby do wniosku przedłożyć oświadczenie pozostałych współwłaścicieli. Zatem, w przypadku śmierci drugiego współwłaściciela, w pierwszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. Jeżeli postępowanie spadkowe jeszcze nie zostało przeprowadzone, to konieczne jest jego przeprowadzenie w celu wyjaśnia stanu prawnego budynku do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Jeżeli w trakcie postępowania spadkowego okaże się, że są jeszcze inni współwłaściciele budynku, to oni również będą musieli podpisać oświadczenie ze zgodą na realizację przedsięwzięcia.

Odpowiedzialność finansową za realizację przedsięwzięcia z programu „Czyste Powietrze” ponosi beneficjent/wnioskodawca. Wyrażenie zgody przez współwłaściciela lub współwłaścicieli to swego rodzaju zabezpieczenie, że nikt bez jego akceptacji nie dysponuje majątkiem wspólnym.

Z instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” wynika, że aby wypełnić wniosek o dofinansowanie wnioskodawca musi wpisać do wniosku numer PESEL, jest to pole obowiązkowe w tym wniosku. Zatem jeżeli właściciel budynku jest zainteresowany uzyskaniem dotacji na termomodernizację budynku mieszkalnego i uzyskał w Polsce numer PESEL oraz spełnia kryteria dotyczące uzyskiwanego dochodu, to może ubiegać się o dofinansowanie.